O borderkách

Adaptabilita


Adaptabilita na bytové bývanie
Vhodné pre začiatočníkov
Citlivosť
Tolerancia ostať osamote
Tolerancia na studené počasie
Tolerancia na teplo

Všetko okolo priateľskosti


Milujúci rodinu
Milujúci deti
Tolerantnosť k iným psom
Priateľkosť k cudzím ľuďom

Starostlivosť o zdravie


Množstvo vypĺznutých chlpov
Slintanie
Starostlivosť o srsť
Zdravie vo všeobecnosti
Tendencia priberať

Cvičiteľnosť

Ľahko sa učia
Inteligencia
Potenciál loviť
<iclass=”fa fa-star-o”>
Prey Drive
Tendencia štekať a zavýjať
Tulácke potánky

Potreba fyzickej aktivity


Množstvo energie
Ráznosť
Potreba fyzickej aktivity
Hravosť

O borderkách

Druh plemena: Pastiersky pes

Výška:

Váha: 15 – 20 kg

Dĺžka života: 12 – 15 rokov

Ak ste niekedy mali tú česť a štastie vidieť border kóliu pásť ovce, určite ste rozpoznali, že pozorujete majstra umelca pri práci; jej intenzívny pohľad, keď sa približuje k ovciam, jej až intuitívne reakcie na pastierove povely a jej zručné pohyby, ktorými vmanévruje ovce presne na miesto, kde ich chce pastier mať. Je to úžasné a inšpirujúce.
Border kólie sú stredne veľké psy, priemerne vážiace 15 až 20 kíl, obdarované zjavne supernaturálnym množstvom energie a vitality – schopnosť, ktorá sa vyvinula, keď musela border kólia pracovať celý deň na kopcoch a v údoliach drsného škótskeho pohraničia, a niekedy prebehnúť denne 80 a viac kilometrov. Keď sa dostávame k pracovným plemenám, tak nie je lepšieho ako je border kólia.

Ak hľadáte nejakú tmavú škvrnu na borderkovskej energii a vitalite, vychádza jedine z jej nepochopenia jej podstaty majiteľom alebo rodinou, ktorí si ju zadovážili. Nie je a nikdy nebude typický rodinný maznáč a vylihovač gaučový. Nechce byť maznaná. Chce a potrebuje prácu. Vydržať na úrovni mentálnej a fyzickej vitality border kólie je náročné, vyčerpávajúce, až zdrvujúce pre majiteľa, či rodinu, ktorá chce psa ležiaka.

Border kólia je pastiersky pes a preto má neprekonateľnú potrebu zháňať dobytok do stáda. A dobytkom sa myslia ovce, deti, mačky, veveričky alebo čokoľvek čo sa hýbe, vrátane áut. Tento inštinkt pásť, cvakať, brechať s obrovskou energiu pravdepodobne nikdy neodnaučíte. Je lepšie túto energiu usmerňovať. Borderka musí mať úlohu, či je to práve pasenie alebo súťaž medzi psami v športoch. Brisktná prechádzka, či hra na nosenie, nie je dostatočná aktivita pre border kóliu.
To všetko hovorí za to, že pre správneho chovateľa, je border kólia skvelý až dokonalý pes. Jej inteligencia a predikovateľná povaha ju robí ľahko trénovateľnú. Je veľmi citlivá a voči tomu, kto ju pozná dobre má až strašideľnú schopnosť predvídať, čo od nej budete chcieť ešte pred tým ako to vyslovíte, či naznačíte. Ak je dobre trénovaná a socializovaná od šteňaťa, vie sa adaptovať na skoro všetky životné situácie, ktoré si vyžadujú mentálne a fyzické cvičenia, ktoré ona aj vyžaduje.

Border kólia je preto vhodná pre chovateľov, ktorí sú takí aktívny ako ony, predovšetkým takí, ktorí sa dajú nahovoriť na psie športy. Pri dobrom tréningu, toto plemeno vyniká vo všetkých aktivitách, do ktorých sa pustí, zahŕňajúc pastierske trialy, agility, flyball, frisbee, pokročilú poslušnosť, freestyle poslušnosť, alebo vyhľadávanie.
Majiteľ alebo rodina schopná dobre vytrénovať a socializovať border kóliu v nej nájde spriaznenú dušu, citlivého priateľa.

Highlights o borderkách

  • Border kólia je vysoko senzitívna, často responzívna na minimálny povel a zjavne skvele predikujúca majiteľove túžby v predstihu.
  • Je to workoholik, ktorý “kvitne” pri mentálnej a fyzickej stimulácii. Musí mať pozitívne usmernenie svojej energie. Inak si vymyslí svojej vlastné hry – čo môže byť problém, vysporiadať sa s nimi.
   Border kôlia bude pásť všetko, čo sa hýbe, či už deti, autá, ľudí, ľúdí na bycikloch, mačky, veveričky. Aj na susedovom pozemku, preto dobrý plot je nevyhnutnosť.
  • Hlučná hra malých detí môže vyvolať u border kólie inštinkty pasenia, preto sa môže stať, že bude po nich cvakať, štekať, zaháňať. Ako prevencia plachosti je nevyhnutná dobrá socializácia.
 • Border kólia nie je normálne tulák, ale pri jej inteligencii a vynaliezavosti sa z nej dokáže stať umelec útekov.
  Ak chcete zdravého psa, nikdy nekupujte šteňa od nezodpovedných chovateľov, množiteľov alebo obchodu s domácimi miláčikmi. Vyhľadajte chovateľa s reputáciou, ktorý testuje svoje chovné psy, aby predišiel geneticky prenosným ochoreniam, ktoré sa môžu preniesť na šteniatka.