Farba srsti a starostlivosť o srsť

Border kólie sa pýšia dvoma druhmi srti: krátka a dlhá. Obe sú zložené z vonkajšej srsti a podsady. Dlhá variant je stredne dlhá s dlhou srsťou na labkách, hrudi a brušku. Krátky variant je krátka po celom tele, v porovnaní s dlhou je zvyčajne drsnejšia na dotyk.

Srsť je najčastejšie čierna s bielou na tvári, krku, nohách a konci chvosta s pálením, či bez. Každopádne, môže byť akákoľvek bikolórna, trikolórna, merle, alebo jednotne farebná okrem bielej.

Ťažkopracujúca border kólia nie je na staroslivosť náročná a nepotrebuje excesívne vyčesávanie, aby vyzerala dobre.  Jej vode odolný dvojitý kožuch bude potrebovať raz do týžňa česanie, aby sa maz rozdistribuoval rovnomerne a aby srsť ostala pekná lesklá.Dobrý nápad je časať ju častejšie v čase plznutia, aby ste predišli neželaným chlpom v dome ( plzne sezónne ). Kúpte ju len vtedy, keď je to potrebné  – najlepšie raz za 4 mesiace, alebo keď je špinavá, či ozaj smrdí.

Zuby čistite dva až trikrát do týžňa, aby ste predišli zubnému kameňu a baktériám, ktoré sa v ňom usádzajú. Ak chcete predchádzať ochoreniam ďasien a zapáchajúcemu dychu, čistite každý deň.

Ak je treba, strihajte pazúriky a skontrolujte uši raz do týždňa, či nie sú zanesené špinou, zčervenalé alebo z nich nezapácha, čo môže byť príznakom infekcie. Týždenne ich jemne vytrite vatovým  tampónom namočeným v Ph neutrálnom ušnom roztoku, aby ste predišli problémom.

Keď ju kefujete, skontrolujte poranenia, raš, alebo iné príznaky infekcie ako začervenanie, citlivosť, zapálenú pokožku, aj v nose, ústach na labkách a oči. Oči by mali byť číre, bez začervenania, či výtoku. Takéto týždenné cvičenie Vám dopomôže k zručnosti a k efektívnejšiemu sledovaniu jej zdravotného stavu.