Osobnosť border kólie

Jednoducho povedané, border kólia je dynamo. Osobnosť border kólie možno hodnotiť ako charakteristicky ostražitá, energická, workoholická a bystrá. Učí sa rýchlo – tak rýchlo, že je niekedy problém udržať ju namotivovanú.

Miluje byť zaneprázdnená. Resp., musí byť zaneprázdnená, inak sa začne nudiť, čo vedie k nežiadúcemu správaniu ako brechanie, hrabanie, naháňanie áut. Nie je to pes, ktorý bude kľudne ležať na rohožke pred domom, pokiaľ vy budete pomaly odchlýpavať z limonády. Prospieva jej aktivita. Pamätajte, že je to plemeno, ktoré kedysi behávalo a pracovalo celý deň.

Osobnosť border kólie

Border kólia je tiež známa kvôli svojej vysokej senzitivite k majiteľovým povelom, od zapískania, cez signál rukou, až po zdvihnuté obočie.

Samozrejme, že border kólia nie je dokonalá. Môže byť tvrdohlavá a nezávislá a jej inštikty pásť možu byť nemiestne. Ak nie sú ovce, alebo nejaká iná práca, zháňa do stáda deti, autá alebo domácich miláčikov.

Može sa stať plachá, či ustráchaná, ak sa zle socializuje ako šteňa. Šteniatkovský výcvik a množstvo podnetov – ľudia, miesta a veci, pomáha borderke získať späť sebavedomie.