Wild Zoe

wild-zoe-fitminWILD ZOE

Dátum narodenia: 29.5. 2011
Výška:
Váha: 17 kg

Prezývka: Zouška, Pipi

Zoe alebo celým meno Wild Zoe Fitmin patrí k tým druhom psov, takzvaným „vytúženým“, na ktoré sa chystáte celú večnosť a pripravíte všetko tak, aby všetko, ale úplne všetko bolo dokonalé. Takže postavíte dom, psiu búdku, poriadny plot, nachystáte krmivo to najlepšie samozrejme, vezmete si 2 týždne dovolenky, dokonalú prepravku na prenos ( musí mať minimálne 4 vrstvy výstelky ) a vyrazíte na cestu. Dlhú cestu. Minimálne 8 hodín. A hneď po príchode, hneď keď do príbehu vstupuje hlavný hrdina, všetko dokonalo naplánované sa mení. Napriek tomu, že bola vyželaná – hnedá baba a narodila sa hneď prvá, nebeží mi ako prvá do náručia. Ona je už vo svojich 8 týždňoch od človeka skoro nezávislá slečna… Bratov chvostík, sestričkine uško, tiene za dverami, všetko je také zaujímavé, takže pozornosť treba deliť a nie venovať ju celú nejakému cudziemu aj keď voňavému človeku. Nasadáme do auta a najdlhšia cesta môjho života začína. Neplače, nefňuká, nemá čas… pretože každučkú sekundu je niekde inde. Zastane… na 4 sekundy v momente keď ju mám niekde za krkom ako šál. Teraz už rozumiem na čo sú dobré uzatváracie prepravky aj tomu, že malé borderky nespia. Dvadsať minútový spánok počas osemhodinovej cesty je ako malé vyslobodenie.

…no a od vtedy sme stále spolu. Najúžasnejší, dokonalý pes môjho života. Nezávislosť , vlastná hlava, a množstvo energie jej ostalo dodnes. No dnes nás už viaže množstvo spoločných zážitkov, skúseností a prežitého. Už nie je ani dokonalý dom s plotom a dokonalou búdkou. Už máme byt, ale náš dvor sú Tatry a celá tatranská príroda. A to je zábava!

So Zouškou sme začali najskôr poslušnosťou a teda obedience. Nebolo to ľahké, aj keď všetci tvrdia, že borkerka sa musí rýchlo učiť. No zaujať a namotivovať tak vnímavé a aktívne stvorenie, je riadna škola. Pokračovali sme výstavami, kde sme mali aj celkom pekné úspechy hlavne v mladších triedach. Po čase nás to obe začalo nudiť a tak teraz využívame náš čas efektívnejšie a zábavnejšie, aby sme usmernili Zoinu energiu a chute pracovať – agility. Túry, behy, cestovanie za lezením, skialpové túry to je náš svet. Je pravda, že sme upustili od súťaživosti a teda psie športy robíme pre zábavu. Aj napriek tomu, Zoe je veľmi šikovná a má veľký potenciál, možno aj väčší ako jej majiteľka ☺.

Život s borderkou nie je sranda. Veľa vyžaduje, no aj veľa vracia. Tri dni sa pripravujete na nejaký nový trik a ona to dá do troch minút. To je super, no držať s ňou tempo je náročné, veľmi náročné. Preto nám výdatne pomáha a nad nami dozerá Mišo, náš privátny bývalý profesionálny psovod lavínového a záchranárskeho psa, takže v kopcoch a v lavíne sa už nestratíme. No napriek všetkému prídu aj výčitky, že možno nerobíte dosť, nie je dostatok času a prispôsobujete sa možnostiam regiónu, kde žijete.

Učíme sa za pochodu… všetci a všetko toto je pre nás prvý krát. No bavíme sa celkom dobre.